عرفه و عید قربان

عید قربان ؛ عید رهایی از تعلقات

عید قربان, عید جان باختن و قربانی کردن جان خویش در پای معشوق است...

عید قربان، عید سرسپردگی و بندگی به درگاه احدیت است...

عید قربان، عید زاییده شدن انسانی نو از پس آن منیت‏های هوی و هوس است...

عید قربان, سر بریدن «نفس» است ؛ و پا بریدن از «شیطان»...

داستان عید قربان

در شب‏های نهم و دهم ماه ذوالحجه، به حضرت ابراهیم ـ علی نبینا و آله و علیه السلام ـ وحی شد که در روز دهم باید برای رضایت خداوند، فرزندش «اسماعیل» را به منا در نزدیکیِ مکّه ببرد و قربانی کند.

امتحانی بسیار بزرگ بود؛ ولی پدر و پسر از آن سربلند بیرون آمدند. حضرت ابراهیم(ع) با وجود علاقه‏ی شدید به فرزندش، او را به منا برد و دست و پای وی را بست و تصمیم گرفت که به فرمان خداوند، او را قربانی کند. حضرت اسماعیل(ع) هم به او دلداری و اطمینان داد که تسلیم فرمان خداوند است.

اما به خواست خدا، چاقو گلوی اسماعیل را نیرید و از سوی خداوند فرمان رسید که: «ای ابراهیم! تو از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدی، اکنون فرزندت را رها کن و به جای اسماعیل این گوسفند را که برایت هدیه فرستادیم، قربانی کن».

حضرت ابراهیم(ع) هم بسیار خوشحال شد و پسرش را بوسید و به جای او، گوسفندی که از بهشت برای او فرستاده شده بود را قربانی کرد.

این روز را "عید الاضحی" یا "عید قربان" می‏نامند ؛ و اکنون قرن‏هاست که مسلمانان با اقتدا به آن حضرت، در حج و غیر حج، و در منا و غیر منا، شتر و گاو و بز و گوسفند قربانی می کنند، و در راه خدا انفاق می‏نمایند.

فرار رسیدن لحظات قدسی ایمان، عید سعید قربان، بر شما مبارک.

و اما فضایل روز عرفه:

روز نهم ذیحجه روز عرفه و از اعیاد عظیمه است اگرچه به اسم عید نامیده نشده است . عرفه روزى است که حق تعالى بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فرا خوانده و سفره های جُود و احسان خود را براى ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‎تر و خشمناک‎ترین اوقات خواهد داشت.

روایت شده که حضرت امام زین العابدین (ع) در روز عرفه صدای سائلی را شنید که از مردم تقاضای کمک می کرد. امام به او فرمود: واى بر تو آیا در این روز از غیر خدا تقاضا مى‎کنى؟ حال آن که در این روز امید مى‎رود که بچه‎ها در شکم هم از فضل خدا بی نصیب نمانند و سعید شوند.

                                        التماس دعا

 

/ 2 نظر / 20 بازدید
مشکلات یادگیری

باشد که داشته باشید: آنقدر شادی که شما را شاداب کند. آنقدر حرکت که شما را نیرومند کند. آنقدر امید که شما را خوشحال کند. آنقدر موفقیت که شوق شما را بیشتر کند. آنقدر دوست که به شما آرامش دهد. آنقدر ثروت که نیازهای شما را برآورد. آنقدر شور و شوق که آینده­نگر باشید. آنقدر ایمان که افسردگی را برطرف کند. آنقدر تصمیم که هر روز را بهتر از دیروز گرداند. [گل]

شمس الدین رجبی

سلام جناب آقای حسینی عید قربان وهمچنین سایر اعیاد دیگر را به شما استاد گرانقدر تبریک وتهنیت عرض مینمایم ببخشید اگر تاخیر شد[گل]